«

»

aug 13

Americké banky zháňajú zlato, nikto ho nechce požičať

Banky nepúšťajú zlato z ruky!

Trh so zlatom zažíva záchvevy, ktoré môžu vyústiť v cenovú revolúciu. Veľké banky z Wall Street sa stretávajú s nedostatkom fyzického zlata.

Jeden príklad za všetky: v trezoroch banky JP Morgan sa momentálne nachádza len zlomok zásob zo začiatku tohto roka. Doplniť stavy drahého kovu však nie je zďaleka tak jednoduché, ako by sa pri súčasných cenách mohlo zdať. Americká megabanka zúfalo zháňa zlato, kde sa len dá. A to, kilo po kile. V utorok sa JP Morgan podarilo získať 200 kilogramov od HSBC a v stredu doplnila svoje sklady šesťsto kilogramami zlata zo skladu Scotia Mocatta.

Kým ešte v závere minulého roka ležala v banke bezmála rovná stovka ton zlata, v auguste už to bolo len 13 ton. Zlato sa nevyparilo a nejde ani o lúpež storočia. Veľkí hráči zrejme len prestrelil stávky na pokles cien drahého kovu. Počas mája zasypali hedžové fondy trh predajnými pokynmi s obvykle trojmesačnou lehotou vysporiadania. August je tu a pre úspešné dokončenie obchodov je potrebné fyzické zlato. Samotná dodávka kovu je práve úlohou veľkých bánk. Zlata je však ako šafranu a požičať si ho nie je ľahké. Samy máme málo, odkazujú ostatné banky a nepúšťajú zlato z ruky. Refinančná sadzba na zlato vzrástla v stredu na 0,35 percenta, čo je najvyššia úroveň od pádu banky Lehman Brothers v roku 2008.