Zlaté mince

Philharmoniker

Philharmoniker-1oz Philharmoniker-1-oz

Rakúska zlatá minca „Viedenských filharmonikov“ bola prvý krát vydaná v roku 1989. Aj keď ju v predajnosti porazila minca Britannia z Veľkej Británie (vydané v roku 1987), to nič nemení na úspechu Viedenských filharmonikov. Medzitým minca Viedenských filharmonikov je nepochybne najpopulárnejšia a najlepšie predávaná zlatá minca v Európe. Minca bola pomenovaná po rakúskom orchestri „Viedenskej filharmónie“, čo sám o sebe je svetovo preslávený. Preto bolo jasné rozhodnutie o názve minci a jej dizajnu v znamení hudby. A tak bezo zmeny vidieť motív na prednej strane je výber jednotlivých nástrojov orchestra. Na rubovej strane sú zobrazené varhany ktoré stoja v Zlatom sále „Musikverein“ vo Viedni. Na tejto strane je aj názov krajiny razenia „Republika Rakúsko“, údaje o hmotnosti a rýdzosti (príklad: „1 unca zlata, 999,9), rok vydania a nominálna hodnota je uvedená v spodnej časti. V dôsledku prijatia eura v Rakúsku v roku 2002, bola vykonaná zmena nominálnej hodnoty Viedenskej filharmónie. Konverzia (z hľadiska jednoduchosti bola zaokrúhlená) sa konala zo Schillingu na Euro s koeficientom 0,05. Nominálna hodnota je medzi 10 a 100 Eur. Obľuba tejto minci je pre jej vysokú rýdzosť 999,9%.

Panda

Panda-1-oz Panda-1oz

Čínska Panda je jedna z mála mincí s meniacou sa témou každý rok. Zlatá Panda je tiež čoraz viac vyhľadávaná zberateľmi. V dôsledku toho, majú relatívne vysokú cenu. Je obľúbená medzi zberateľmi, čo je dôvod na razenie menších veľkostí. Od roku 1982 sa zlatá panda razí v štyroch rôznych nominálnych hodnotách v 1/10, 1/20, 1/4 a 1oz. S jedinou výnimkou v rokoch 2001 a 2002, kedy zlatá Panda bola vydaná s rovnakým motívom, každý rok môžeme obdivovať iný motív zlatej pandy. V ľavom hornom rohu je uvedená hmotnosť s čistotou zlata a nominálna hodnota v dolnom strede mince. S výnimkou prvého roku razenia, kedy mince nemali žiadnu uvedenú nominálnu hodnotu. Zlatá Panda bola vždy razená so zlata s čistotou 999,9%. Na zadnej strane je zobrazený Chrám nebies v Pekingu s uvedeným dátumom razenia na spodnom okraji lemovania minci. Zlatá Panda je riešenie medzi investíciami a zberateľským záujmom.

Maple Leaf 1 oz

Maple-Leaf-1ozMaple-Leaf-1-oz

So zavedením zlatej mince Maple Leaf v roku 1979 bola na trhu po prvýkrát uvedená alternatíva voči juhoafrickému Krugerrand. A tak Maple Leaf bol tiež prvý, a to ako zlata minca s čistotou zlata 99,9%. O niekoľko rokov neskôr, presnejšie v roku 1983, bol obsah zlata v Kráľovskej kanadskej mincovni zvýšený a od tej doby je rýdzosť mince 99,99%. Razba má dobrú kvalitu a pekný dizajn. Maple Leaf sa v priebehu času z hľadiska popularity mincí priblížil k vrcholu. Kanadskej zlatej minci pomohol bojkot voči Krugerrand. V tej dobe Maple Leaf dosiahla nové svetové rekordy razenia. Dnes je pravdepodobne najviac populárna. Mince o hmotnosti 1oz niekoľkokrát prekročili počet razenia jeden milión kusov. Rovnako ako väčšina známych mincí tak aj Maple Leaf každý rok budú označené v podstate s rovnakým motívom. Líc ukazuje javorový list a tým sa tiež vysvetľuje, prečo je názov zlaté mince „Maple Leaf“. V hornej časti je názov vydávajúcej krajiny „Kanada“. Na ľavej a pravej strane javorového listu je označenie rýdzosti „9999“. Informácie o váhe je v dolnej časti mince. Vzhľadom na dvojjazyčnosť krajiny je v dolnej časti uvedená informácia v angličtine – „Dobre zlato“ – a francúzštine – „1 Oz OR PUR“. Na zadnej strane je portrét Queen Elizabeth II. Jej meno je vidieť priamo nad portrétom. V spodnej časti je uvedená nominálna hodnota a rok razenia.

Lunare 2014

Lunare-1-oz Lunare-1oz

Číňania veria, že zviera, ktoré vládne roku, v ktorom sa človek narodil, výrazným spôsobom ovplyvňuje jeho charakter. Perthská mincovna (Austrália) vydáva od roku 1996 radu mincí z čínskeho lunárneho kalendára. Lunárne mince sú najobľúbenejšími austrálskymi striebornými mincami. Líc mince: Kráľovna Alžbeta II. hľadiaca vpravo s nápisom ELISABETH II AUSTRALIA 1 DOLLAR 2014 1oz 999 SILVER Rub mince: Vyobrazený kôň a nápis „Year of the Horse“.

Libertad

Libertad-1-oz Libertad-1oz

Mexická minca Libertad sa vyrába v najstaršej mincovni na západnej pologuli. Libertad sa pôvodne razil v roku 1940. Po dlhšej prestávke v razení sa znovu začali raziť v roku 1980 a odvtedy sa každoročne objavuje na trhu. Miestokráľ Antonio de Mendoza začal v mexickej mincovni na základe kráľovského výnosu zo Španielska z roku 1535, raziť mince v prvej oficiálnej mincovni v novom svete. Od tej doby sú mince Libertad známe po celom svete. Libertad má na zadnej strane okrídlený ženský dizajn. Zobrazená žena odkazuje na rímsku bohyňu Victoriu, ktorá je bohyňou víťazstva a uctievali ju triumfiálny bojovníci vracajúci sa z bitky. Dizajn mince bol aktualizovaný v roku 1996, aby odrážal El Ángel de la Indepedencia („anjela nezávislosti“), ktorý sedí na víťaznom stĺpci ktorý je na kruhovom objazde v Mexico City. Stĺp bol postavený v roku 1910 na oslavu mexickej vojny za nezávislosť a stal sa jednou z najznámejších pamiatok v Mexico City. V pozadí za sú sopky Popocatépetl a Iztaccihuatl. Legenda hovorí že sopečné hory boli pomenované po princovi a princeznej z rôznych kmeňov, ktorí sa vzali proti vôli svojho ľudu. Boli vykázaní z ich kmeňov. Spávajú v horách a čakajú na súhlas k svadbe od ľudu svojej krajiny. Nápisy v hornej časti, „Onza“ pre „unca“, „PLATA Pura“. „Jedna unca čistého zlata“, „0,999“. Na lícovej strane mince Libertad je orol ako bojuje s hadom. Je to mexický štátny znak. Erb je obklopený vencom, rovnako ako slová „Estados Unidos Mexicanos“ (Spojené štáty mexické). Po obvode sú vzory orla, ktoré boli použité ako národné znaky v minulosti. Minca nemá vyrazenú žiadnu nominálnu hodnotu.

Krugerrand

Krugerrand-1-oz Krugerrand-1-oz-1

Je potrebné poďakovať predovšetkým zlatej minci „Krugerrand“, ktorá je mnoho rokov najpopulárnejšia a najlepšie sa predáva i napriek tomu, že vyrástla veľká konkurencia v razení zlatých investičných mincí. Za svoje meno vďačí juhoafrickému politikovi „Krugerrand Paul Kruger“, ktorý žil v rokoch 1825 – 1904. Ale nielen zlatá minca zdedila jeho meno, ale tiež pri mestečku „Sabie“ založili park, ktorý je pomenovaný „Krugerov národný park“ a stal sa svetovo preslávený. Keď bola minca pomenovaná po „Paul Kruger“, tak je logické, že jeho portrét je zachytený na prednej strane mince s nápisom “Suid-Afrika“ (Juhoafrická republika) a zostal nezmenený od prvého razenia. Na rubu mince je vyobrazená antilopa. V hornej časti je uvedená váha mince s nápisom „Krugerrand“. Krížom cez stred mince je uvedený rok razenia a v spodnej časti uvedená čistota „Fyngoud“ s váhou rýdzeho zlata. Údaj o nominálnej hodnote hľadáte márne na minci. Ale to nič nemení na skutočnosti, že Krugerrand je zákonným platidlom v Južnej Afrike. Jej nominálna hodnota sa vždy rovná aktuálnej cene zlata. Okrem minci s váhou 1 oz zlata sa s prianím investorov začali v roku 1980 raziť mince aj vo váhach 1/10, 1/4 s 1/5oz. Minca Krugerrand je výrazné červenkastá, to sú zlatiny ktoré zvyšujú tvrdosť mince. Rovnako ako v raných rokoch, kedy boli razené (v roku 1978) dokonca viac ako 6 miliónov kusov, je Krugerrand opäť najobľúbenejšia zlatá minca. Ale nie vždy boli úspešné. Trpeli hlbokou krízou v dôsledku bojkotu apartheidu, ktorý bol vyhlásený proti všetkým výrobkom z juhoafrickej republiky.

Australian Kangaroo

Kangaroo-1-oz-Nugget Kangaroo 1 oz - Nugget

Celosvetový úspech Krugerrandov (Juhoafrická republika), nepochybne ovplyvnil austrálske rozhodnutie vydávať vlastné investičné zlaté mince. Tie boli prvý krát vyrazené v roku 1986 z 24 karátového zlata a pôvodne na nich boli skutočné jednotlivé historicky známe a v Austrálii nájdené hrudy zlata (nugety). Zmena designu v roku 1989 nahradila nugety motívmi klokanov (Kangaroo). Nuggety boli od začiatku razené v 4 veľkostiach odvodených od hmotnosti 1 unca (nominálna hodnota 100 AUD), 1/2 unce (50 AUD), 1/4 unce (25 AUD) a 1/10 unce (15 AUD) a neskôr 1/20 unce (5 AUD). V roku 1991 začala Austrália raziť aj veľké investičné mince v hmotnostiach 2 unce, 10 uncí a dokonca aj 1 kg. Austrálske nugety sú vyhľadávané aj zberateľmi. Ich rub sa každoročne mení – Kangaroo (klokani) sú zobrazení vždy inak. (Preto je aj fotografia len ilustračná). Na líci mince je kráľovna Alžbeta II. hľadiaca vpravo s nápisom ELISABETH II AUSTRALIA a nominálna hodnota 100 DOLLARS. Na rube mince sú klokani, s nápisom AUSTRALIAN KANGAROO, s označením roku razenia, váhy a čistoty 9999 GOLD.

American Buffalo

American Buffalo 1 ozAmerican-Buffalo-1-oz

Už od roku 1986 sú USA prítomné na trhu zlata so svojimi mincami z drahých kovov. Ale mince Buffalo mali zásadnú nevýhodu pred všetkými. Minca sa vydávala iba s rýdzosťou 916,6%, čo je 22 karátové zlato a to v období, keď investori dávali prednosť čistému zlatu. Takže nastal čas, aby žiadosť investorov o vydanie mince z 24 karátového zlata bola vypočutá. Mincovňa spojených štátov v roku 2006 vyrazila mincu z 24 karátového zlata. Vzhľad mince American Buffalo sa prevzal zo starých 5 centových mincí takzvané „Indian Head“, ktorá sa prvýkrát objavila v roku 1913. Preto je na strane mince vyobrazený Buffalo (Bizón) stojaci na pahorku. Nad ním je meno vydávajúcej krajiny „United States Of America“ a heslo „E Pluribus unum“ ktoré je národným heslom. Vľavo pod hlavou bizóna je nápis „In God We Trust“ (Veríme v Boha). Nominál vo výške $ 50 a označenie váhy rýdzosti „1 Oz rýdzeho zlata 9999“ je na spodku mince. Druhá strana mince vyobrazuje bočný portrét indiána. V pravej časti hore je nápis „LIBERTY“. Na spodku vľavo je označený rok razby a písmeno „F“, čo označuje návrhára „James Earle Fraser“. USA teraz vydávajú dve známe investičné zlaté mince: American Eagle a American Buffalo.